O nas

Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach otworzyły swoje podwoje w dniu 30.01.2017 roku. 25 uczestników z powiatu słupskiego znalazło zajęcie w 5 pracowniach: komputerowej, plastyczno-muzycznej, krawiecko-dekoratorskiej, gospodarstwa domowego i stolarsko-rzemieślniczej. Inicjatorem WTZ był Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Pomimo krótkiego stażu sycewickie WTZ pod kierownictwem Małgorzaty Oszmiańskiej prężnie starają się zapisywać własną kartę historii. Zaczęliśmy do wystawiania swoich prac na kiermaszach wielkanocnych. Wszyscy uczestnicy zaangażowali się w wykonanie prac motywowani tym, że jest to nasz publiczny debiut. 

W kwietniu wystąpiliśmy na V Przeglądzie Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. Radość z uczestnictwa była tym większa, że zdobywcy nagrody publiczności WTZ ze Skórcza przekazali naszej ekipie swoją nagrodę w dowód uznania dla, jak to określili „raczkującego warsztatu”.

Z okazji dnia dziecka pojechaliśmy na wycieczkę do Ustki. Najwększą atrakcją był rejs statkiem turystycznym po morzu. Dla większości naszych podopiecznych był to pierwszy w życiu tak bliski kontakt z morzem. 

W czerwcu pojechaliśmy na diecezjalną pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Skrzatusza. Nasi uczestnicy mieli okazję spotkać się z Jasiem Melą, podróżnikiem i zdobywcą biegunów. Także w czerwcu zainicjowaliśmy wspólnie z członkami PZW Sycewice integracyjne wędkowanie, które po kilku wstępnych treningach zakończyliśmy zawodami we wrześniu. Chcielibyśmy w przyszłości rozszerzyć wędkarskie spotkania integracyjne i zapraszać inne ośrodki na wspólne zabawy nad wodą.

Sierpień upłynął nam na przygotowaniu do II Spartakiady Osób Niepełnosprawnych w Ustce. Dla naszzych uczestników to pierwsza tej rangi impreza sportowa i chociaż nie zajęliśmy miejsca na pudle to wrażeń i emocji było co niemiara. Sportowa złość  podpowiadała, że do następnej Spartakiady musimy być przygotowani jeszcze lepiej. Najważniejszy był jednak udział, ponieważ wszyscy, którzy uczestniczyli byli zwycięzcami. To oni wygrali ze sobą, pokonali sami siebie, często wznosząc sie na szczyty swoich możliwości.

We wrześniu braliśmy udział w XV Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Słupsku, gdzie nasi uczestnicy zaśpiewali 3 piosenki i wystawili swoje prace. Także we wrześniu odbyły się pierwsze wędkarskie mistrzostwa WTZ Sycewice. Obecnie w naszych warsztatach trwają prace związane z kiermaszami bożonarodzeniowymi oraz próby do wystawienia  jasełek.

Kontakt:

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach
ul. Słupska 11, 76-261 Sycewice
e-mail: moszmianska@caritas.pl
tel.: 503 806 726
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupskstrony internetowe słupsk