opublikowany: 27.09.2017

V Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych za nami

05.JPGW dniu 25 września 2017 r. w Sali Teatralnej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbył się V Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad wydarzeniem objął Zdzisław Kołodziejski Starosta Słupski. Organizatorami było Stowarzyszenie „Zacisze” działające przy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Do udziału w przeglądzie i zaprezentowania swoich talentów zaproszono środowiska osób niepełnosprawnych z powiatu słupskiego, miasta Słupska i powiatów partnerskich.

Do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku przybyło ok. 350 osób, w tym niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

Przegląd rozpoczął się prezentacją filmu z historii przeglądu od roku 2013. Konferansjer Przeglądu Pani Edyta Lubiak przywitała gości, uczestników oraz organizatorów Przeglądu. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski.

Przed każdym występem artystycznym był odtwarzany film promujący działalność każdego z Ośrodka. Wśród szesnastu prezentacji można było zobaczyć występy teatralne, a także usłyszeć talenty wokalne. Na dużej scenie teatralnej odbyły się występy z udziałem:

 • grupy teatralnej "Epitetem po Metaforze - zza kurtyny" z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie z bajką pt. "AliBaba w Krainie Czarów"
 • mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Przytocku z utworami muzycznymi pt. "Bananowa Agnieszka", "Zawsze coś" oraz "Rokiczanka"
 • uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie z przedstawieniem teatralnym pt. "Rzepka"
 • uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie z wierszem pt. "Autoportret"
 • zespołu "Pędziwiatry i Spółka" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy z inscenizacją muzyczno-ruchową pt. "Ptasie gotowanie"
 • Dariusza Słowińskiego i zespołu "Kadros"z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie z utworami muzycznymi pt. "W samotnych dłoniach", "Najpiękniejsza dziewczyno" oraz "Bałkanica"
 • zespołu z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" w Skoczowie, Warsztatów Terapii Zajęciowj w Drogomyślu z przedstawieniem pt. "Ekspresja sceniczna"
 • uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Lubania z przedstawieniem muzyczno-teatralnym pt. "Autostop"
 • zespołu "Główczyckie gwiazdy" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku z przedstawieniem pt. "Powrót do młodości"
 • zespołu "Promyczek" z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku z utworami muzycznymi pt. "Prosta sprawna", "Spokój" oraz "Spełniaj marzenia"
 • grupy teatralnej "Słowińskie Chabry" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej ze sztuką pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie"
 • uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach z utworami muzycznymi pt. "Są takie dni w tygodniu", "Od rana mam dobry humor" oraz "Smak i zapach pomarańczy"
 • zespołu instrumentalnego "Chłopaki swojaki" z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczo-Psychiatrycznego w Kobylnicy z przedstawieniem pt. "Smok" oraz utworem muzycznym pt. "Czerwone róże"
 • zespołu teatralnego "rozdarta Kurtyna" z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku z występem pt. "Całkiem nowy Kapturek Zielony"
 • grupy muzyczno-teatralnej "Płomyki" z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku z utworami muzycznymi pt. "Last Minute", "Bo wszyscy Polacy" oraz "Eye of the tiger"
 • zespołu POKOLENIA ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku z przedstawieniem teatralnym pt. "Inny nie znaczy gorszy"

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne.

Celem organizowanego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych było włączenie osób z niepełnosprawnością we wszystkie przejawy życia społecznego, a także ich integracja ze środowiskiem lokalnym. Wydarzenie służyło promowaniu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych oraz ich osiągnięć i potencjału artystycznego.

Wszystkim prezentującym się grupom gratulujemy wspaniałych występów artystycznych.

... powrót

Kontakt:

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach
ul. Słupska 11, 76-261 Sycewice
e-mail: moszmianska@caritas.pl
tel.: 503 806 726
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupskstrony internetowe słupsk